Lineární vedení

Lineární vedení s profilovou tyčí SKF LLT

Produktivita a ekonomický úspěch každého zařízení závisí především na kvalitě vybraných dílů lineárního vedení. Tyto díly často rozhodují o tom, s jakým přijetím se zařízení setká na trhu, a tedy pomáhají výrobci získat konkurenční výhodu. Z toho důvodu musí umožňovat v největší možné míře přesně přizpůsobit vedení požadavkům aplikace a navíc v ideálním případě s využitím standardních dílů.

Nové lineární vedení s profilovou tyčí SKF řady LLT splňuje právě tyto požadavky trhu: je nabízeno v mnoha velikostech, s různými vozíky a příslušenstvím, jakož i s různým předpětím a v různých třídách přesnosti, a tedy je lze snadno přizpůsobit individuálním požadavkům. Vedení, které může pracovat v podstatě s neomezeným zdvihem, nabízí možnost realizovat téměř jakoukoli konstrukci.

Běžné způsoby použití lineárního vedení

 • Manipulace
 • Vstřikování plastů
 • Dřevoobráběcí stroje
 • Tisk
 • Balicí stroje
 • Lékařské přístroje
 • Obráběcí stroje

Vlastnosti a přednosti lineárního vedení

Zlepšená opakovatelnost a hladký pohyb

Nové vedení s profilovou tyčí LLT má čtyři řady kuliček se stykovým úhlem 45° mezi valivými tělesy a oběžnými drahami. Uspořádání do „X“ zlepšuje naklopitelnost systému a montážní nepřesnosti mohou být vyrovnány i při působení předpětí, a tedy je zajištěn hladký chod. Třeni je minimální díky dvoubodovému styku kuliček, čímž je zajištěn spolehlivý a hladký chod (stick-slip-free) po celou dobu trvanlivosti vedení.

Modulární koncepce pro zákaznícká řešení

Jednotlivé aplikace pracují s různými rychlostmi, rozdílnými požadavky na přesnost a v různých prostředích. Vedení SKF LLT využívá modulární díly, které umožňují vytvořit hospodárné řešení podle požadavků konkrétní aplikace. Vedení jsou dodávána v různých třídách přesnosti a s různým předpětím, a tedy splňují nejrůznější požadavky na přesnost a tuhost. Široká nabídka příslušenství usnadňuje přizpůsobení vedení provoznímu prostředí.

Delší provozní trvanlivost a nižší nároky na údržbu

Vozík lineárního vedení s profilovou tyčí SKF je ve výrobě naplněn plastickým mazivem. Plastické mazivo uložené ve vybráních v koncových deskách zajišťuje nepřetržité mazání obíhajících kuliček. Na obou koncích vozíku se nacházejí závitové mazací otvory pro připojení automatického mazacího systému. Každý vozík je standardně vybaven jednou mazací hlavicí. Vozíky jsou opatřeny těsněními se dvěma těsnicími břity na obou koncích, jakož i bočním a vnitřním těsněním. Těsnění se vyznačují nízkým třením a zajišťují vysoce účinnou ochranu vnitřních dílů.

Tuhost, pevnost a přesnost pro dokonalejší výrobní procesy

Čtyři řady kuliček a stykový úhel 45° zajišťují optimální rozložení zatížení ve všech čtyřech směrech a odpovídají ISO 14728. Tato vlastnost přispívá k vysoké flexibilitě konstrukce. Schopnost přenášet vysoká zatížení a momenty dokazuje, že tato vedení jsou ideální i pro systémy s jedním vozíkem.

Zaměnitelnost a celosvětová dostupnost

Hlavní rozměry vedení s profilovou tyčí SKF odpovídají DIN 645-1, čímž je dosažena úplná zaměnitelnost se všemi vedenímipodle DIN. Celosvětová prodejní a distribuční síť SKF zaručuje dostupnost náhradních dílůa podporu všech systémů na celém světě.

Stručný přehled

 • Rozsah velikostí od 15 do 45
 • Šest různých typů vozíků
 • Odolnost proti teplotě až do 100 °C
 • Rychlost až do 3 m/s
 • Únosnost 8400 N až 128 500 N
 • Široká nabídka příslušenství, předpětí a tříd přesnosti